Достапни линкови

Хаг: Меѓународниот суд за правда почна сослушување за изградбата на израелската бариера


Меѓународниот Суд за Правда во Хаг денеска го започна три дневното сослушување за легалноста на изградбата на безбедносната бариера која треба да ги одвои израелците и палестинците на Западниот Брег. Вчерашниот самоубиствен напад во Ерусалим, според израелскиот министер за одбрана Саул Мофаз, е доказ дека изградбата на контроверзната бариера треба да продолжи. Според палестинците, тоа преставува уште еден обид да се зграби земја која тие ја бараат за идната палестинска држава.
XS
SM
MD
LG