Достапни линкови

Техеран: Првични резултати од парламентарните избори


Во Иран се очекуваат првичните официјални резултати од вчерашните контроверзни парламентарни избори. Клучно е прашањето за одзивот, бидејки реформистите ги бојкотираа изборите поради отфрлањето на кандидатурите на околу 2 илјади и 400 про-реформистички кандидати. Доколку го имаат потребниот одзив на гласачите, конзервативците ќе доминираат во Парламентот на Иран. Американскиот Стејт Департмент изрази загриженост поради условите во кои се одржаа изборите.
XS
SM
MD
LG