Достапни линкови

Хаити: Претседателот решен да се бори за одбрана на земјата до својата смрт


Претседателот на Хаити Жан Бертранд Аристид изјави дека решил се бори до смрт за одбрана на својата земја одколку да ја предаде власта на политичките ривали и бунтовниците кои зазедоа неколку градови. Американскиот државен секретар Колин Пауел изјави дека Вашингтон нема да се противи доколку Аристид ја напушти власта пред завршување на мандатот доколку станува збор за политички договор. Соединетите Држави предупредија да не се патува на Хаити, додека мировниот корпус се повлекува од оваа земја. Соединетите Држави, Канада и Франција ке испратат делегација на Хаити на разговори со преставниците на владата и опозицијата.
XS
SM
MD
LG