Достапни линкови

Багдад: Анан нема да поддржи одржување избори во Ирак пред 30-ти јуни


Генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан нема да го подржи одржувањето избори во Ирак пред 30-ти јуни, за кога е предвидено ирачаните да ја превземат власта од американците, оценуваат дипломати во Њујорк. Неговиот пратеник Лахдар Брахими, кој престојуваше во Ирак, денеска треба да ги извести членките на Советот за безбедност дека до крајот на јуни во таа земја не се можни фер избори.
XS
SM
MD
LG