Достапни линкови

Ерусалим: Американски напори за зажувување на блиско источниот мировен процес


Американски тим предводен од помошник државен секретар Вилијам Барнс денеска во Ерусалим ги започнуваат напорите за заживување на блискоисточниот мировен процес. До оваа мисија доаѓа само неколку часа откако израелската влада одобри над дваесет милиони долари за изградба на еврејски населби во палестинските окупирани територии. Според американскиот мировен план, Израел е обврзан да ја стопира изградбата на еврејски населби на западниот Брег и во Појасот Газа.
XS
SM
MD
LG