Достапни линкови

Тирана: Бериша се закани дека ќе го собори Фатос Нано


Лидерот на албанската опозиција Сали Бериша синоќа се закани дека ќе го собори премиерот Фатос Нано од функцијата на дваесетти овој месец за кога демократите на Бериша закажаа нови протести во Тирана. Албанската влада вчера донесе мерки за зајакнување на безбедноста на институциите во земјата, а протестите од саботата ги оцени како антиуставни. Мерките на владата беа поддржани од Европската Унија и од американската амбасада во Тирана.
XS
SM
MD
LG