Достапни линкови

Виетнам: Вирус на птичјиот грип се појавил и кај свињите


Во Виетнам е откриено дека вирусот на птичјиот грип се појавил и кај свињите. Според претставник на ФАО, тоа би можело да ја олесни мутацијата на вирусот во многу поопасна негова варијанта. Од оваа епидемија, која зафати десет азиски земји, досега починаа осумнаесет луѓе, најмногу во Виетнам.
XS
SM
MD
LG