Достапни линкови

Лондон: Регистрирани кислород и јаглерод на друга планета надвор од сончевиот систем


Вселенскиот телескоп Хобл регистрирал кислород и јаглерод во атмосферата на една далечна планета. Тоа е за прв пат овие елементи да бидат откриени надвор од Сончевиот систем. Научниците соопштија дека станува збор за планетата Озирис која од Земјата е одалечена околу сто и пеесет светлосни години.
XS
SM
MD
LG