Достапни линкови

САД: Избори за претседателски кандидат на демократите во седум држави


Гласачите во седум американски држави денеска ќе избираат меѓу неколкутемина кандидати на Демократската партија за предизвикувач на претседателот Џорџ Буш на изборите во ноември годинава. Првиот на таа листа сенаторот Џон Кери изрази надеж дека ќе однесе победа и на денешното изјаснување со што ќе го обезбеди успехот постигнат во Њу Хемпшир и во Ајова. Според најновото испитување на јавното мислење, објавено на Си Ен Ен, доколку изборите се одржат сега, Џон Кери ќе го победи Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG