Достапни линкови

Токио: Првите осум илјади јапонски војници заминаа за Кувајт


Првите осумдесет јапонски војници денеска заминаа за Кувајт од каде што ќе бидат распоредни во Ирак. Станува збор за претходница на предвидените околу илјада војници кои ќе помагаат во реконструкцијата на Ирак. Во меѓувреме, британскиот премиер Тони Блер објави дека ќе покрене истрага во врска со разузнавачките информации во кои се наведувало дека Ирак поседувал оружје за масовно уништување. Слична истрага вчера најави и американскио претседател Џорџ Буш.
XS
SM
MD
LG