Достапни линкови

Белград: Седница на синодот на СПЦ


Синодот на Српската православна Црква денеска ке одржи седница на која ке биде разгледан спорот со МПЦ. Расчинетиот владика Зоран Вранишковски кој беше приведен на 11 јануари и против кого битолската полиција поднесе кривична пријава за потикнување верска и национална нетрпеливост, во петокот беше пуштен на слобода. Тој вчера и завчера повторно одржал богослужба во својата приватна црква.
XS
SM
MD
LG