Достапни линкови

Прага: Отфрлена иницијативата за условување на испраќањето чешки војници во Авганистан


Чешкиот премиер Владимир Шпидла ја отфрли иницијативата од повеќемина пратеници од неговата Социјал-демократска партија, испраќањето чешки специјалци во Авганистан да биде условено со укинување на американските визи за државјаните на Чешка. Шпидла оцени дека испраќањето војници во Авганистан е засновано врз одлуката на претходната влада за вклучување во анти-терористичката коалиција и оти тоа нема врска со визниот режим.
XS
SM
MD
LG