Достапни линкови

НАСА: „Опортјунити“ слетал на Марс


Возилото робот Опортјунити близнак на Спирит, успешно слетал на Марс и испратил сигнал дека работи, соопштено е денеска во американската вселенска агенција НАСА. Роботот слетал синоќа околу 21 часот според калифорниско време и веднаш испратил сигнал дека успешна ја започнал мисијата, изјавија офицјални лица на НАСА во Калифорнија.
XS
SM
MD
LG