Достапни линкови

Анкара: Посета на Јошка Фишер


Шефот на германската дипломатија Јошка Фишер денеска ја започнува дводневната посета на Турција на разговори за напорите на Анкара да стане членка на Европската Унија и соработката во војната против тероризмот. Лидерите на Унијата во декември оваа година треба да решат дали Турција има направено прогрес во прифаќањето на човековите права и демократскиет реформи кои се услов за почеток на преговорите за влез во Унијата.
XS
SM
MD
LG