Достапни линкови

Белград: Продолжуваат преговорите за нова влада


Преговорите за состав на новата српска влада межу партиите од таканаречениот демократски блок продложуваат денеска во Белград во светлината на внатрешните судири во Демократската партија. Според аналитичарите, ако другите партии не успеат да се договарат и да го прифатат предлогот на Демократската партија за формирање малцинска влада, ќе има нови избори на кои ултранационалистичката српска радикална партија би можело да добие уште повеѓе пратенички места.
XS
SM
MD
LG