Достапни линкови

Вашингтон: Буш ја објави новата вселенска програма


Американскиот претседател Џорџ Буш синоќа ја објави новата вселенска програма за воспоставување човечка мисија на Месечината до 2015 и испраќање мисија на Марс. Буш ги повика другите земји да им се приклучат на американците на патувањето кое не преставува трка. Итар-тасс од Москва ја пренесе изјавата на Леонид Горшаков веселнски дизајнер, кој изјави дека и Русија е способна да испрати човекова мисија на Марс. Кина годинава планира да испрати втора мисија во вселената.
XS
SM
MD
LG