Достапни линкови

Сараево: Прва посета на Јап де Хооп Шефер на Босна и Косово


Новиот генерален секретар на НАТО Јап де Хооп Шефер денеска ја остварува првата посета на Босна и Косово каде што ке оствари средби со мировните трупи на алијансата. На вчерашниот состанок на НАТО во Брисел Шефер побара државите да испратат повеќе трупи во рамките на мировните сили во Авганистан, но не прецизираше колку војници се потребни за безбедноста на провинциите околу Кабул.
XS
SM
MD
LG