Достапни линкови

Техеран: Разговори на Солана со шефот на иранската дипломатија


Евро комесарот за надворешна политика Хавиер Солана денеска во Техеран разговара со шефот на иранската дипломатија Камал Карзаи за нуклеарната програма на оваа земја, човековите права и престојните парламентарни избори. Европската Унија соопшти дека засилувањето на политичките и економските врски со Иран ќе зависат од овие прашања, како и од конструктивната улога на оваа земја во Ирак и блиско – источниот мировен процес.
XS
SM
MD
LG