Достапни линкови

Багдад: Советот на преодната ирачка влада незадоволен од одлуката на Пентагон за Хусеин


Советот на преодната ирачка влада изрази незадоволство од одлуката на Пентагон со која соборениот претседател на Ирак Садам Хусеин го прогласи за воен заробеник. Тој е криминалец кој има сторено злосторства против Ирачаните и треба да му се суди пред ирачки суд, изјави судијата Дара Нуредин, кој е задолжен за правосудниот комитет. Меѓународниот комитет на Црвениот Крст оцени дека одлуката на Пентагон е прифатлива, бидејки Садам Хусеин беше главен командант на ирачките сили.
XS
SM
MD
LG