Достапни линкови

Вашингтон: САД планираат повлекување на илјадници војници од Германија


Соединетите Држави планираат да повлечат илјадници војници од трупите во Германија и да ги преместат во Турција, пишѕва денешен Вол Стрит Журнал. Според весникот, со Анкара е постигнат договор за повторно активирање на стратегиската воздушната база. Вол Стрит Журнал цитира преставник на Американското министерство за одбрана, кој вели дека договорот Вашингтон – Анкара ке овозможи долготрајно американско воено присуство во Турција како членка на НАТО.
XS
SM
MD
LG