Достапни линкови

Вашингтон: САД бараат од Бразил да ја укинат реципрочната мерка за влез во земјата


Официјален Вашингтон побара од Бразил да ја укине мерката спрема американските државјани од кои на аеродромите се бара да се фотографираат и да даваат отпечатоци на прстите. Тое е избрзана и недобро спроведена мерка и претставува малтретирање за патниците, изјави портпаролот на Стејт Департментот Ричард Баучер. Бразилските власти ја воведоа оваа мерка како одговор на истиот американски потег за странците кои влегуваат во Соединетите Држави.
XS
SM
MD
LG