Достапни линкови

Вашингтон: Надеж за мирни и демократски избори


Соединетите Држави изразија надеж дека утрешните претседателски избори во Грузија ќе минат во мирна и фер атмосфера кои ќе ја одразат волјата на грузискиот народ. Предвремените избори се распишани откако во номеври дотогашниот шеф на државата Едуард Шеварднаѕе, под притисок на опозицијата, беше принуден да поднесе оставка. Од шестмината кандидати, за фаворит се смета Михаил Шакашвили кој ги предводеше протестите на опозицијата. Изборите ќе ги следат над четиристотини меѓународни посматрачи.
XS
SM
MD
LG