Достапни линкови

Брисел: ЕУ и нуди поблиски односи на Либија


Европската комисија вчера и понуди на Либија поблиски односи откако во минатиот месец Триполи се согласи да се откаже од програмата за развој на оружјето за масовно уништување. Во соопштението се наведува дека Либија е поканета да стане полноправна членка на партнерството меѓу Европската Унија и Медитеранските земји. Исто така либискиот лидер Моамер ел Гадафи е поканет на разговори во Брисел со претседателот на Европската комисија Романо Проди.
XS
SM
MD
LG