Достапни линкови

Исламабад: Дводневен состанок за индиско – пакистанскиот мировен процес


Шефовите на дипломатиите на земјите од Јужна Азија денеска во Исламабад го започнаа дводневниот состанок на кој една од главните теми е започнатиот индиско – пакистански мировен процес. Не е исклучена можноста и од директни разговори меѓу министрите за надворешни работи на Индија и на Пакистан. Индискиот премиер Атал Вачпаји изрази готовност за преговори околу спорниот Кашмир, но оти претходно мора да запрат терористичките напади против индиските сили во тој регион.
XS
SM
MD
LG