Достапни линкови

Иран: Извлечени 28 илјади тела од урнатините во земјотресот


Од урнатините во иранскиот град Бам, кој во петокот беше погоден од силен земјотрес, се извлечени 28 илјади тела, јави денеска државното радио. Спасувачките екипи успеале на пронајдат околу 2 илјади преживеани лица. Иранскиот претседател Мохамад Катами вети дека градот Бам ќе биде обновен за две години.
XS
SM
MD
LG