Достапни линкови

Белград: Вонредни парламентарни избори


Во Србија денеска се одржуваат вонредни парламентарни избори. Избирачките места се отворени во 7 часот изутрината а ќе бидат затворени во 20. На изборите учествуваат 19 изборни листи, на кои вкупно се пријавени 4 илјади и 245 кандидати кои конкурираат за 250 пратенички места. На изборите права на глас имаат над 6 ипол милиони граѓани на Србија.
XS
SM
MD
LG