Достапни линкови

Лондон: Сеуште нема контакт со сондата „Бигл“


Научниците соопштија дека се уште не е направен контакт со првата европска сонда испратена на Марс која како што се очекуваше требаше да слета на Црвената планета пред два дена. Направени се 4 обиди од носачот на ракети кој кружи околу Марс и од телескопите на земјата. Во Европската вселенска агенција се сеуште оптимисти дека ке стапат во контакт со Бигл 2.
XS
SM
MD
LG