Достапни линкови

Брисел: Поздравен договорот меѓу Иран и меѓународната атомска агенција


Русија и Европската Унија го поздравија потпишувањето на договорот меѓу Иран и Меѓународната Агенција за атомска енергија за непречени инспекции на иранските нуклеарни капацитети. Протоколот е поздравен и од Вашингтон, но само како прв чекор за исполнување на меѓународните барања, според кои, Иран треба да покаже дека не развива атомско оружје.
XS
SM
MD
LG