Достапни линкови

Кувајт: Се подготвува досие за злосторства на Хусеин


Кувајт подготвува досие за наводни злосторства на поранешниот ирачки претседател Садам Хусеин, кој ја нападна ова земја во 1990 година, и сака да учествува во неговото судење, изјави кувајтскиот премиер шеикот Сабах ал Ахмад. Министерствата за правосудство и за надворешни работи, како и другите организации добиле наредба да го подготват целокупниот предмет за злосторствата на Садам Хусеин против Кувајт и неговиот народ, се наведува во изјавата на кувајтскиот премиер.
XS
SM
MD
LG