Достапни линкови

Вашингтон: САД ќе организираат фер и јавно судење на Хусеин


Американскиот претседател Џорџ Буш изјави дека Обединетите Нации и Ирак ќе организираат фер и јавно судење на Садам Хусеин, а од Ирачаните зависи дали поранешниот диктатор ќе се соочи со можна егзекуција. Генералниот секретар на Обединетите Нации Кофи Анан изјави дека Светската Организација нема да подржи процес против Хусеин во суд кој би можел да го осуди на смрт.
XS
SM
MD
LG