Достапни линкови

Кипар: Опозиционите партии во водство на изборите на турскиот дел од Кипар


Според првичните резултати од вчерашните парламентарни избори во турскиот дел на Кипар, во водство се опозиционите партии, кои се залагаат за прифаќање на планот на Обединетите Нации за обединување на поделениот остров. Лидерот на опозицијата Мехмед Али Талат изјави дека победиле партиите кои се залагаат за влез во Европската Унија и оти тие ќе ја формираат новата влада.
XS
SM
MD
LG