Достапни линкови

Скопје: Собранието ја прекина расправата за нов државен универзитет


Собранието на Македонија рано изутрината, по дваесет часовна континуирана работа, ја прекина расправата по предлог законот за основање државен универзитет во Тетово. Расправата која почна пред четири дена, како што е најавено, ќе продолжи в понеделник. Во досегашниот тек доминираа настапите на претаниците на опозицијата кои се противат на намерата да се отвори уште една високообразовна институција врз етничка основа во Македонија.
XS
SM
MD
LG