Достапни линкови

Белград: Владата го разгледува планот за операвионализација на стандардите на Косово


Владата на Србија денеска, како што е најавено, треба да го разгледа планот за операционализација на стандардите што меѓународната заедница бара да бидат достигнати на Косово пред да започне решавањето на статусот на таа покраина. До седницата доаѓа откако вицепремиерот Небојша Човиќ изјави дека во новата верзија на планот не биле вклучени сите забелешки на српските власти. Шефовите на дипломатиите на Европската Унија и за овој план треба да изјаснат утре во Брисел на состанокот со нивните колеги од земјите на западен Балкан.
XS
SM
MD
LG