Достапни линкови

Виена: Состанок на членките на ОПЕК околу производството на нафта


Министрите за нафта на членките на ОПЕК денеска во Виена разговараат за евентално редуцирање на производството на нафта за задржување на стабилноста на цените на светскиот пазар. ОПЕК контролира една третина од светското производство на нафта, а евентулната редукција би можела да следи на почетокот на идната година кога на северната хемисфера опаѓа побарувачката на црното злато.
XS
SM
MD
LG