Достапни линкови

Камбера: Австралија ќе се вклчи во анти-балистичката програма на САД


Австралија се согласи да и се приклучи на американската анти – балистичка програма. Вашингтон планиар да развие штит против балистички проектили со образложение за заштита од проблематичните држави кои во блиска иднина би можеле да произведат ракети со кои ке можат да ја загрозат Америка. Соединетите Држави сакаа во нивниот штит да бидат вклучени Велика Британија и Австралија каде што треба да бидат поставени сателитски станици за посматрање. Критичарите на планот сметаат дека оваа технологија не е докажана и дека таа може да доведе до нова трка во вооружувањето.
XS
SM
MD
LG