Достапни линкови

ОБСЕ: Поздравен начинот на спроведување на изборите во Хрватска


Постојниот совет на ОБСЕ на денешниот состанок го поздрави начинот на кој се спроведоа изборите во Хрватска и изрази очекување дека земјата ќе продолжи да се движи по патот на реформите и регионалната соработка. Претставникот на Италија како земја претседавач со Европската унија пак истакна дека во оваа насока особено е важна соработката на хрватските власти со Хашкиот трибунал за воени злосторства.
XS
SM
MD
LG