Достапни линкови

Багдад: Претседателот на шиитската верска заедница се спротистави на американскиот план за избори


Поглаварот на шиитската верска заедница во Ирак се спротивстави на американскиот план за одржување на избори за преодна власт во земјата поради тоа што во планот не е дефинирана улогата на ирачкиот народ во процесот на пренос на власта во рацете на ирачаните. Тој се сретна и со првиот човек на ирачкиот владин совет кој по средбата изјави дека во земјата ќе се одржат слободни избори спроведени од ирачаните, а не од американците.
XS
SM
MD
LG