Достапни линкови

Лондон: Изјава на генералниот секретар на НАТО Џорџ Робертсон


Генералниот секретар на Нато Џорџ Робертсон изјави дека по негова и заслуга на Хавиер Солана Македонија во 2001 година избегна крвава граѓанска војна и стана потенцијален кандидат за НАТО и Европската Унија. Робертсон, како што пренесува Макфакс, синоќа во институтот Вионстон Черчил во Лондон изјавил дека кризата на Балканот ги променила односите меѓу Нато и Унијата кои станале партнери во стабилизацијата на регионот.
XS
SM
MD
LG