Достапни линкови

Тбилиси: Парламентот денеска ќе го одреди датумот на вонредните претседателски избори


Грузискиот парламент денеска треба да го одреди датумот на вонредните претседателски избори по напуштањето на власта на претседателот Едуард Шеврнадзе. вршителот на должност претседател на Грузија Нино Бурханадзе ги прогласи за неважечи парламентарните избори од 2 ноември поради неправилности. Според уставот тие можат да бидат одржани на ист ден како и претседателските.
XS
SM
MD
LG