Достапни линкови

Загреб: ХДЗ со најмногу гласови според неофицијалните резултати од изборите


Според сеуште нецелосните резултати од вчерашните парламентарни избори во Хрватска, најмногу гласови добила Хрватската Демократска Заедница, која заедно со коалиционите партнери, би имала мнозинство во парламентот или над 72 пратеника. Владејачката коалиција, предводена од Социјал-демократите на премиерот Ивица Рачан, освоила околу 66 пратенички места. Конечните резултати се очекуваат денеска.
XS
SM
MD
LG