Достапни линкови

Истанбул: Затрупани 12 рудари по експлозија на метан во рудник во Турција


Дванаесет рудари беа затрупани синоќа по експлозијата на метан во рудникот за јаглен во централна Турција. Спасувачките елипи успеале да извлечат еден од рударите од јамата, а се обидуваат да ги спасат и останатите кои се наоѓаат околу 250 метри под површината на земјата. Несреќите во турските рудници се доста чести поради големата концентрација на метан, слабото обезбедување на коповите и лошата техника што ја користат рударите.
XS
SM
MD
LG