Достапни линкови

Пекинг: Секој чекор за независност на Тајван ќе ја направи војната неизбежна


Секој чекор кон независност на Тајван ке ја направи војната неизбежна, изјави заменик министерот за Тајвански прашања на Кина Ванг Зиџи. Според оценките ова е најсилно предупредувување против независноста на Тајван со години наназад. По завршувањето на кинеската граѓанска војна во 1949 Пекинг го смета Тајван за провинција која ќе биде споена со матичната држава.
XS
SM
MD
LG