Достапни линкови

Тикрит: Напади на американските сили врз позициите на ирачките герилци


Американските сили трета ноќ по ред ги нападна позициите на ирачките герилци околу Тикрит родното место на бившиот лидер Садам Хусеин. Во рамките на интензивната кампања во северенен и централен Ирак американската авијација исфрлена е серија тешки бомби во регионот, јавуваат агенциите. Операциите, како што е соопштено се одговор на американската војска на зголемените напади врз нивните сили во Ирак во кои за 6 месеци загинаа 177 војници.
XS
SM
MD
LG