Достапни линкови

Берлин: Посета на Хавиер Солана


Актуелната безбедносно – политичка ситуација на Балканот ќе биде меѓу темите за кои Евро – комесарот за надворешна и безбедносна политика Хавиер Солана ќе разговара денеска во Берлин со германските власти. На средбите што Солана ќе ги има со канцеларот Герхард Шредер и министерот за надворешни работи Јошка Фишер главна тема ке биде безбедносната стратегија и одбранебната политика во Европа, а ќе биде разгледана и состојбата на Блискиот Исток и северно – корејската нуклеарна криза.
XS
SM
MD
LG