Достапни линкови

Вашингтон: Нови критики од Пауел за иранското раководство


Американскиот државен секретар Колин Пауел упати нови критики против иранското раководство кое, според него, е нефлексибилно и ултраконзервативно. Пауел смета дека повеќето обични иранци сакаат да бидат ослободени од сегашните верски клерици кои се на власт. Ваквите забелешки на Пауел, официјален Техеран веднаш ги оцени како екстремно офанзивни и насочени против владеењето на верата во Иран.
XS
SM
MD
LG