Достапни линкови

Тирана: Тужба од албанските новинари за премиерот Фатос Нано


Пет албански здруженија на новинари и организации за заштита на човековите права поднесоа тужба против премиерот Фатос Нано, поради тоа што им наредил на министрите да не комуницираат со новинарите. Од Уставниот суд е побарано да констатира дека наредбата на Нано е неуставна и во спротивност со Европската конвенција за човекови права.
XS
SM
MD
LG