Достапни линкови

Рим: Самит ЕУ и Русија


Во Рим денеска се одржува самит меѓу Европската Унија и Русија, посветен на меѓусебната соработка по проширувањето на Унијата кон Исток во наредната година. Во фокусот се заедничкиот економски простор, внатрешната и надворешната сигурност, науката и едукацијата. Рускиот претседател Владимир Путин оцени дека самитот ќе биде значаен чекор кон поблиски односи меѓу двете страни. Претставниците на Унијата се очекува да искажат загриженост околу случајот со комапнијата Јукос и апсењето на нафтениот тајкун Михаил Ходорковски.
XS
SM
MD
LG