Достапни линкови

Шри Ланка: Вонредна состојба


Претседателката на Шри Ланка Чандрика Камаратунга денеска прогласи вонредна состојба во земјата поради политичките несогласувања околу мировните преговори со сепаратистичките бунтовници таканеречните Тамилски тигри. Вчера таа го суспендираше парламентот и отпушти тројца министри.
XS
SM
MD
LG