Достапни линкови

Мадрид: Шпанија за затвори границата со Гибралтар


Шпанија ја затвори границата со британската колонија Гибралтар, како превенција поради пристигнувањето на патничкиот брод Аурора, на кој неколку стотици патници имаат вирусна инфекција. Властите на Гибралтар го осудија ваквиот потег на Шпанија, која речиси три века се спори со Велика Британија околу суверенитетот врз таа територија.
XS
SM
MD
LG