Достапни линкови

Грузија: Водство на партијата на Шеварнадзе на изборите


Според првичните резултати од вчерашните парламентарни избори во Грузија, во водство е блокот За нова Грузија на претседателот Едуард Шеврнадѕе со околу 28 насто од гласовите. Опозиционите партии ја обвинија владата за повеќе нерегуларности на изборите а лидерот на опозиционото Националното движење, Михаил Сакашвили објави победа на изборите и ги повика властите да го признаат поразот.
XS
SM
MD
LG